Nowość w Biletti.pl

Znalazłeś tu pożyteczne informacje?

Zarekomenduj tą stronę znajomym

Rzym

powrót do listy ciekawych miejsc

Wieczne Miasto

Rzym kusi każdego, kto zapragnie przejść się tymi samymi drogami, którymi chadzali najwięksi rzymscy patrycjusze, filozofowie, wojskowi, apostołowie i papieże.

Rzym to stolica Włoch, największe miasto w kraju, położone na siedmiu wzgórzach skupionych nad rzeką Tyber, która przepływa przez środek miasta z północy na południe. Historyczne centrum miasta jest niewielkie, a większość najwspanialszych zabytków znajduje się w bliskiej odległości od siebie. Na wschodnim brzegu Tybru, zwłaszcza na terenie na południe od Piazza Venezia skupiają się pozostałości antycznego Rzymu. Na północny zachód i wzdłuż Tybru, pomiędzy Via del Corso i Corso Wittorio Emanuele II znajdują się zabytki z okresu miasta średniowiecznego.
 

Atrakcje Rzymu:

  • Koloseum - znany na całym świecie symbol Rzymu. Prawdziwa nazwa zabytku to Amfiteatr Flawiusza.
  • Forum Romanum - miejsce, gdzie w antycznym Rzymie zbierali się jego mieszkańcy. Tu niegdyś podejmowane były ważne decyzje odnośnie wielkich spraw publicznych i prywatnych. Tu miały miejsce liczne publiczne dyskusje, tu wymierzano sprawiedliwość, tu też działali wielcy adwokaci - zwani "Forenci".
  • Kapitol - ważne centrum historyczne. Wzgórze Kapitolińskie jest najmniejszym z siedmiu wzgórz, na którym położony jest Rzym. W Pałacu Konserwatorów na Kapitolu przechowywana jest Wilczyca kapitolińska - symbol Rzymu. Jest to słynna brązowa rzeźba z ok. 470 p.n.e., przedstawiająca wilczycę karmiącą bliźnięta. Jej kopia została umieszczona na kolumnie w Kapitolu.
  • Plac Wenecki - centrum rzymskiego życia politycznego, religijnego i społecznego a także punkt orientacyjny dla zwiedzających. Tu zbiegają się najważniejsze arterie komunikacyjne miasta. Na placu stoi monumentalny Pałac, który był najpierw rezydencją papieską, później siedzibą ambasady Weneckiej a obecnie mieści się tu muzeum.
  • Panteon - jedno z najlepiej zachowanych zabytków starożytnych na świecie. Obecnie (od VII w.) jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników.
  • Plac Hiszpański - jedno z najbardziej znanych miejsc w Rzymie, miejsce spotkań cudzoziemców, artystów i młodzieży. Przy Placu Hiszpańskim wznosi się Pałac Propaganda Fide, przy którym pracowali Bernini i Borromini. Po środku wybudowana została niewielka ale urocza fontanna zwana łódeczką Barcaccia. Najpiękniejszą częścią Placu są Schody Hiszpańskie - zwane także Trinita dei Monti - od nazwy kościoła, do którego prowadzą.
  • Bazylika św. Piotra - największa świątynia chrześcijaństwa, gdzie można prześledzić historię chrześcijaństwa i historię sztuki. Poza wnętrzem Bazyliki, do zwiedzania udostępniono również jej podziemia, zwane Grotami Watykańskimi. Bazylikę otacza olbrzymi plac (Plac św. Piotra) otoczony kolumnadą mający formę elipsy. W środku placu znajduje się obelisk egipski znaleziony w cyrku Nerona, na którego szczycie umieszczony został krzyż, symbol zwycięstwa chrześcijaństwa nad pogaństwem. Z dwóch stron obelisku tryskają dwie fontanny.
  • Fontanna di Trevi - imponująca, scenograficzna i wartościowa artystycznie fontanna. Ma ona 20 m szerokości i mierzy 26 m. Zakrywa całą jedną stronę placu Piazza Poli. Na szczycie zostało wyrzeźbione okrycie Klemensa XII przez Paola Benaglia. Cztery statuy umieszczone na balustradzie dzieła Corsiniego, Ludovisiego, Pincellottiego i Queirolego symbolizują cztery pory roku. W centrum znajduje się powóz w formie muszli ciągniętej przez dwa koniki morskie a prowadzonej przez dwóch Trytonów. Wszystko zostało wyrzeźbione w marmurze przez Pietra Bracci.

Rzym od kuchni…
     Tradycyjna kuchnia włoska oferuje duży wybór potraw, które mogą zaspokoić nawet najwybredniejsze podniebienia. Kuchnia włoska to przede wszystkim makarony, zupy, ryby i ciasta. Symbolem kulinarnym kraju jest oczywiście pizza i spaghetti. Ponadto znane są także: lasagne, tortelini (pierożki z nadzieniem mięsnym lub serowym), risotto lub Minestrone. Godne polecenia są: kotlet mediolański (cotoletta alla milanese) - odpowiednik sznycla po wiedeńsku, busecca - rodzaj flaków z kawałkami mięsa cielęcego i wołowego. Koniecznie trzeba skosztować lokalnego specjału - przyrządzanej na wiele sposobów ryby miecz.
Włosi kochają także kawę. Prawie wszyscy zaczynają tradycyjnie dzień od małej czarnej, czyli espresso. Spośród napojów alkoholowych uznaniem cieszą się: Martini (włoski wermut), Campari (czerwone wino ziołowe), Grappa (winiak destylowany ze świeżych sfermentowanych wytłoczyn po produkcji wina, tj. pestek, skórek i łodyżek). Jeśli chodzi o słodkości, znane są włoskie lody oraz tiramisu (biszkopt nasączony espresso, przełożony mascarpone i posypany czekoladą).

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Rzymie zarezerwuj nocelg:

www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/it/Italy/5994/Rome 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry