Nowość w Biletti.pl

Poradnik podróżnika - Podróż z niemowlakiem

powrót do poradnika - Podróże lotnicze

     Wszystkie linie lotnicze zezwalają na wejście na pokład samolotu z niemowlęciem. Pamiętajmy jednak, że noworodki, które nie skończyły 7 dnia życia nie mogą podróżować samolotem, gdyż ich układ oddechowy i układ krążenia są jeszcze zbyt słabe. Dziecko powinno mieć własny dokument tożsamości ze zdjęciem. Większość przewoźników egzekwuje niepisaną zasadę wpuszczania na pokład osób z niemowlętami w pierwszej kolejności.

     Niemowlę podróżuje albo na kolanach opiekuna albo w foteliku samochodowym na miejscu siedzącym tuż przy opiekunie. Jeśli zdecydujemy się umieścić naszą pociechę w foteliku, pamiętajmy, iż za ten przywilej będziemy musieli zapłacić wykupując dodatkowe miejsce siedzące.

     Dobrze jest zabrać własny fotelik, gdyż przewoźnik nie zawsze foteliki dziecięce posiada, a jeśli już je ma to ich liczba jest ograniczana i są one wydawane w kolejności zgłoszeń. Musimy się też liczyć z tym, że za przewóz niemowlęcia na własnym miejscu siedzącym naliczane są podatki i opłaty lotniskowe a wszelkie zniżki za bilet są mniejsze. Na niektórych przelotach w liniach rejsowych dostępne są też specjalne kołyski dla dzieci. Niektóre linie lotnicze nie pobierają opłat za przewóz niemowlęcia na kolanach. A jeśli już będziemy zmuszeni wykupić bilet dla naszej pociechy to będzie przysługiwała nam wysoka zniżka, wynosząca często 10% normalnej taryfy dla osoby dorosłej. Niemowlęta tak podróżujące nie są też obciążane podatkami i opłatami lotniskowymi.

     Niektóre linie lotnicze zapewniają pasażerom przewożącym niemowlęta na kolanach specjalne chusty. Mogą być one przydatne do noszenia, szczególnie podczas długich lotów, gdy dziecko śpi.

     Prawie każdy przewoźnik pozwala na zabranie wózka spacerowego bądź fotelika samochodowego do luku bagażowego. Przedmioty te traktowane są zazwyczaj jako dodatkowy bagaż, za który jednak nie musimy uiszczać żadnej opłaty.

     Pamiętajmy o tym, że niemowlęciu nie przysługuje żaden bagaż podręczny. Zatem wszelki pokarm dla dziecka musimy zapakować do naszej torby podręcznej. Jeśli zabiera się suchy składnik napoju lub pokarmu dla dziecka na pokład samolotu, obsługa jest zobowiązana pomóc nam w przygotowaniu gotowego pokarmu.

     W samolotach linii rejsowych i niektórych tanich linii lotniczych są dostępne przewijaki dla niemowląt. Wiele linii, niestety tylko rejsowych, dostarcza też dodatkowe akcesoria do pielęgnacji niemowląt, poduszki oraz często upominki w postaci zabawek.

powrót do poradnika - Podróże lotnicze | do góry