Nowość w Biletti.pl

Poradnik podróżnika - Zwierzęta w podróży lotniczej

powrót do poradnika - Podróże lotnicze

     Coraz więcej osób decyduje się na podróż samolotem ze swym ulubionym czworonogiem. Aby zaoszczędzić sobie i zwierzęciu stresu, należy się do takiej podróży odpowiednio przygotować.

     Chęć przewiezienia zwierzęcia musimy zgłosić już w trakcie dokonywania rezerwacji biletu, gdyż liczba przewożonych jednocześnie na pokładzie zwierząt jest ograniczona. Cena biletu za przelot zwierzęcia jest zależna od rozmiarów transportera, w którym będzie przewożone, wagi zwierzęcia łącznie z transporterem oraz trasy przelotu. Dokładną wycenę biletu można uzyskać kontaktując się z informacją Cargo wybranych linii lotniczych.

     Zwierzę musi być przewożone w specjalnych klatkach, za wyjątkiem psa-przewodnika osoby niewidomej. Zwierzę o wadze do 8 kg przewożone jest jako bagaż pasażerski w kabinie, natomiast cięższy pupil będzie zmuszony odbyć podróż w luku bagażowym. Kupując klatkę należy zwrócić uwagę na to, żeby była ona wystarczająco duża. Powinna posiadać atesty dopuszczające do transportu lotniczego, oraz możliwość zabezpieczenia przed otwarciem. Zwierzę musi mieć możliwość swobodnego poruszania się w klatce. W celu zminimalizowania stresu wywołanego podróżą, klatka powinna zostać zakupiona wcześniej, tak aby zwierzę mogło się do niej przyzwyczaić. Klatka, niezależnie od długości podróży, powinna być wyposażona w posłanie oraz miski z wodą i karmą. Dobrze jest także włożyć do klatki małą zabawkę oraz jakąś część naszego ubrania, co z pewnością poprawi zwierzęciu nastrój podczas podróży.

     Jeśli nasz podopieczny wyjątkowo źle znosi podróż lub samotność, skontaktujmy się wcześniej z lekarzem weterynarii, który zaleci odpowiednie środki uspokajające (przetestujmy je wcześniej, nie dopiero w dniu wylotu; w żadnym wypadku nie usypiajmy zwierząt na czas podróży).

     Planując podróż w okresie letnim, czy też do kraju w którym panują wysokie temperatury warto jest doposażyć klatkę w specjalny wentylator na baterie.

     Należy pamiętać o zabraniu ze sobą aktualnej książeczki szczepień (przede wszystkim chodzi tu o szczepienie przeciwko wściekliźnie) i zaświadczeń od weterynarza które będzie zezwalało na podróż naszego czworonoga. W zależności od przepisów danego państwa tego typu zaświadczenia różnią się od siebie kilkoma szczegółami. Na terenie Unii Europejskiej oraz państw: Andora, Islandia, Lichtenstein, Monaco, Norwegia, San Marino, Szwajcaria, Watykan wymagany jest paszport dla zwierzęcia zgodny z przepisami UE. Zwierzę musi posiadać wszczepiony mikrochip lub/i czytelny tatuaż. Wybierając się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji oraz Malty, oprócz wymienionych powyżej dokumentów, należy posiadać aktualne wyniki testów na poziom przeciwciał (okres, w którym te testy powinny być zrobione jest różny dla każdego z tych krajów, przed wyjazdem koniecznie należy zaznajomić się z przepisami dotyczącymi tej kwestii w wybranym miejscu docelowym). Informacje o leczeniu lub szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu.

powrót do poradnika - Podróże lotnicze | do góry