Nowość w Biletti.pl

Poradnik podróżnika - Nadbagaż

powrót do poradnika - Podróże lotnicze

     Za nadbagaż uznaje się bagaż, który przekracza bezpłatne limity bagażowe określone przez danego przewoźnika.

     Wiele osób, chcą maksymalnie obniżyć cenę za bilet lotniczy, próbuje zaoszczędzić właśnie na bagażu. Aby dopłata była jak najmniejsza, wykupuje się prawo tylko do przewiezienia jednej takiej walizki. A potem wylatujemy zagranicę, kupujemy za dużo pamiątek, prezentów dla rodziny czy znajomych… i robi się problem! Mamy nadbagaż!

     Nadbagaż jest obarczony opłatą dodatkową, zwykle naliczaną od każdego kilograma powyżej limitu dopuszczonego przez przepisy danego przewoźnika. Każda linia lotnicza dysponuje własnym cennikiem za nadbagaż.

     Tanie linie lotnicze zwykle ustalają sztywną kwotę opłaty za kilogram nadbagażu. Niektóre pozwalają przewieźć na osobę tylko 15 lub nawet 10 kg i to za opłatą kilkunastu euro. Za wszelki nadbagaż trzeba słono zapłacić Często nawet 10 – 15 euro euro za… każdy kilogram. Wystarczy więc mieć dziesięć kilo bagażu, a dodatkowo zabrać ze sobą na przykład trzy wina z Francji i trochę innych ciężkich pamiątek, i już mamy nadbagaż! Wówczas przewoźnik bezwzględnie egzekwuje dopłatę nawet rzędu 50 czy 200 euro. Może się więc okazać że właśnie wieziemy najdroższe wino czy pamiątkę z wakacji, jaką kiedykolwiek kupiliśmy.

     Z kolei linie rejsowe uzależniają cenę nadbagażu od trasy przelotu na zasadzie dłuższa trasa – wyższa opłata.

     Niektóre linie lotnicze umożliwiają wcześniejsze opłacenie nadbagażu w niższej cenie niż opłata karna na lotnisku. Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz bagaż nie zmieści się w limitach określonych regulaminem, warto wykupić nadbagaż wcześniej (takie opcje oferują między innymi tanie linie lotnicze Wizzair i tanie linie lotnicze easyJet).

     Większość linii lotniczych nie zezwala na przewóz pojedynczego bagażu którego waga przekracza 32 kilogramy, nawet jeśli opłacimy nadbagaż. Jeśli chcemy zabrać większą ilość bagażu, rozłóżmy go na dwie torby. Przykładowo: jeśli zabieramy 40 kilogramów bagażu przy limicie 20 kilogramów, możemy opłacić kolejne 20 kilogramów nadbagażu, ale oprócz tego konieczne będzie wykupienie 2 sztuk bagażu, aby całe 40 kilogramów nie znajdowało się w jednej torbie, gdyż linie lotnicze nie przyjmą takiego bagażu. Musimy jednak pamiętać, że opłacimy 20 kilogramów nadbagażu, ponieważ nawet po zakupieniu dwóch sztuk bagażu limit na jednego pasażera to nadal 20 kilogramów.

     Innym ratunkiem w sytuacji przewozu ciężkiego bagażu może być bagaż podręczny, czyli całkiem spora walizka nawet taka na kółeczkach, którą można wnieść na pokład i włożyć do luku nad siedzeniami. Wówczas linie lotnicze, nawet te niskokosztowe są mniej restrykcyjne i pozwalają mieć przy sobie nawet dwie - trzy sztuki takiego bagażu, typu podręczna torba, a do tego np. torba z aparatem fotograficznym, czy torba z laptopem i jeszcze mała walizka jako bagaż kabinowy.

     Jednak i w tym przypadku pamiętać musimy, by nasz bagaż podręczny był odpowiednich wymiarów, by mógł zmieścić się do luku bagażowego. Generalnie są pewne standardy wymiarów, które mówią, że bagaż podręczny musi mieć wymiary 20x40x60 cm i ciężar do 5 kg. Jeżeli waży więcej to można go przewieźć tylko pod siedzeniem. Większość linii lotniczych nawet tych tanich stosuje się do tych zaleceń. Niektóre z nich mają jednak swoje wytyczne, ale żeby ułatwić pasażerom sprawdzenie czy ich walizka zostanie uznana właśnie za bagaż podręczny ustawiają przed stanowiskami odpraw specjalne mierniki. To coś w rodzaju kosza do którego wkładamy walizkę. Jeśli bez problemu mieści się ona w tym koszu wejdziemy z nią na pokład, nie oddając do luku bagażowego.

     Uważajmy zatem wybierając się w podróż co i jak pakujemy. Dodatkowych informacji o nadbagażu, tj. możliwości jego wcześniejszego wykupienia oraz o opłatach w danych liniach lotniczych można uzyskać w Biurze Obsługi Klienta.

 

powrót do poradnika - Podróże lotnicze | do góry