Nowość w Biletti.pl

Poradnik podróżnika - Turbulencje

powrót do poradnika - Podróże lotnicze

     Turbulencje spotykane są podczas każdego lotu. Dlatego też warto wiedzieć na czym to zjawisko polega i kiedy powstaje. Turbulencje powstają, gdy samolot "przechodzi" z jednego prądu powietrznego w drugi. W miejscu "zetknięcia się" dwóch prądów powietrznych, różniących się np. prędkością i kierunkiem wiatru, napotykamy turbulencję.

     A co jest przyczyną powstawania turbulencji?
Jednym z powodów powstawania turbulencji są prądy konwekcyjne. Są to masy powietrza, które ogrzane przez słońce wznoszą się, tworząc chmury. Kiedy samolot przelatuje przez chmury, zwłaszcza na niskich wysokościach, może natrafić na takie turbulencje.
Najczęściej po zachodzie słońca powietrze jest "spokojniejsze", gdyż nie występuje już aktywność konwekcyjna, zatem i turbulencje są znikome.

Kolejnym powodem powstawania turbulencji mogą być uskoki wiatru, tzw. wind shears. Są one spotykane często na dużych wysokościach w miejscach spotkania dwóch frontów pogodowych. Mogą występować też na niskich wysokościach, np. podczas podejścia do lądowania. W przypadku podejścia do lądowania turbulencje nie są zbyt niebezpieczne, ponieważ lotniska posiadają systemy ostrzegania przed uskokami wiatru (jak również samoloty są często wyposażone w odpowiednie systemy alarmowe).

Turbulencje powstają często podczas burzy, kiedy to występują gwałtowne ruchy pionowe mas powietrza.

Turbulencje są również powodowane przez wszelkie "przeszkody geograficzne", które zaburzają przepływ powietrza. Najczęściej ma to miejsce w czasie lotów nad górami.

     Najgroźniejszym typem turbulencji jest tzw. CAT – Clear Air Turbulence,  czyli turbulencja w przejrzystym powietrzu. Często nie sposób ją "wypatrzeć" na radarze pogodowym i może ona zaskakoczyć pilotów.

    
Jak się ustrzec przed niebezpieczeństwem jaki może zagrozić nam ze strony turbulencji?
Wiele osób obawia się wpływu turbulencji. Lecz niepotrzebnie. Zazwyczaj piloci wiedzą gdzie mogą wystąpić obszary niespokojnego powietrza i odpowiednio wcześniej włączają sygnalizację „zapiąć pasy” i to należy zrobić. Warto też schować stolik przed sobą, jeżeli był otwarty, podnieść oparcie fotela do pozycji pionowej. Pozbyć się napojów (wypić lub zakręcić butelkę), a także warto sprawdzić lub poprosić o to stewardesę - czy schowek na bagaż podręczny nad nami jest zamknięty.
Podczas turbulencji obowiązuje całkowity zakaz chodzenia po pokładzie. Po ich ustaniu lub już po wylądowaniu trzeba z uwagą otwierać schowki, bo niektóre przedmioty mogły się poprzesuwać i mogą runąć prosto na nas.

     Współczesna technologia lotnicza (radary pogodowe w samolotach i na lotniskach) pozwala skutecznie omijać miejsca występowania największych turbulencji. Niestety drobne turbulencje towarzyszą każdemu przelotowi, zatem rezerwując bilet lotniczy, przygotujmy się na dodatkowe atrakcje, jakie mogą zafundować nam prądy powietrzne.

 

powrót do poradnika - Podróże lotnicze | do góry