Nowość w Biletti.pl

Bruksela

powrót do listy ciekawych miejsc

Czekoladowy raj dla łasuchów

Bruksela kojarzy nam się z przede wszystkim z UE, a przecież w tym mieście znajdują się również liczne zabytki, muzea, targowiska, restauracje. A Stary Rynek (Grand-Place) uważany jest za jeden z najpiękniejszych średniowiecznych rynków w Europ

Bruksela jest stolicą Belgii a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Brabancji. Jest siedzibą Unii Europejskiej i siedzibą europejskiego dowództwa NATO. Jest także głównym belgijskim portem lotniczym (port lotniczy Zaventem). Jak przystało na centrum administracyjne Unii Europejskiej jest poważne i hieratyczne, ale z drugiej strony rozbawione, mieniące się wieloma odcieniami życia nocnego.
W Brukseli spotkać można szereg ważnych osobistości ze świata polityki. To miejsce, gdzie przez trzy tygodnie w miesiącu obradują europarlamentarzyści, uczestnicząc w pracach różnych komisji. Olbrzymi, wykonany ze stali i szła gmach robi wielkie wrażenie. Obecność posłów i urzędników z różnych krajów sprawia, że Bruksela stała się miastem wielu języków i wielu narodów. Jednakże językami urzędowymi są flamandzki i francuski. Obowiązująca waluta to euro (1 euro = 100 eurocentów). Dzięki centralnemu położeniu Bruksela stała się wygodnym przystankiem na trasie z Francji do Holandii oraz z portów nad Kanałem La Manche w głąb Europy. Tunel łączący brzegi kanału zapewnia jej bezpośrednie połączenie kolejowe z Londynem.
Centralną część miasta tworzą Bruksela Dolna i Bruksela Górna.

Tanie Hotele BRUKSELA - Zobacz aktualne promocje!


Bruksela Dolna obejmuje zabytkowy zespół rynku – Grand Place, historyczny plac zaliczany do najpiękniejszych w Europie z XV – wiecznym ratuszem gotyckim oraz przyległe XVII – wieczne domy cechowe i kręte uliczki. Budowle stanowią mieszankę baroku, gotyku i flamandzkiego renesansu. Najnowocześniejszą architekturę w mieście można zobaczyć wokół Place de Brouckère i ruchliwego Boulevard Anspach. Tereny te ukształtowane zostały w XIX w., gdy wyburzono slumsy nad rzeką Senne, aby zrobić miejsce dla takich budowli, jak centrum finansowe La Bourse czy pierwszy na świecie pasaż handlowy – Galeries St-Hubert. Bruksela Dolna z licznymi restauracyjkami i kawiarniami tętni życiem do późnych godzin nocnych.


Co w tej części miasta jest godnego uwagi?
• Grand Place – jeden z najpiękniejszych rynków na świecie
• Notre-Dame de la Chapelle – okazała świątynia w stylu gotyckim, ze szczytami dekorowanymi kwiatonami i kapitelami kolumn we wnętrzu.
• Halles St-Géry - kolebka miasta, centrum kulturalne, konstrukcja ze szkła i żelaza, w którym organizowane są wystawy dotyczące miejscowej historii.
• Centre Belge de la Bande Dessinée – 3 piętrowe muzeum komiksu.
• La Bourse – imponujący budynek brukselskiej giełdy papierów wartościowych.
• Manneken-Pis –30-centymetrowa figurka chłopczyka siusiającego do niewielkiego basenu Rzeźba ta jest tak charakterystyczna dla Brukseli, jak fontanna di Trevi dla Rzymu czy lwy na Trafalgar Square dla Londynu.  
• Rue des Bouchers – jedna z brukselskich uliczek dostępna tylko dla pieszych, zwana potocznie „brzuchem Brukseli”, gdyż mieści się tu wiele kawiarni i restauracji. Można w nich zjeść dania rozmaitych kuchni - chińskiej, włoskiej, greckiej i nawet hinduskiej.
• Rue Neuve – słynna dzielnica handlowa. Znajdują się tu znane międzynarodowe domy towarowe oraz rozległe pasaże handlowe.

Bruksela Górna jest dzielnicą arystokratów. Podziwiać tu można pałace, liczne muzea, gotyckie kościoły, przedstawicielstwa dyplomatyczne, luksusowe hotele, ekskluzywne sklepy i rozległe, przepełnione wszechobecną zielenią parki.
Główne zabytki stanowią tu:
• Pałac Królewski,
• Pałac Sprawiedliwości,
• Pałac Narodów
• Park Brukselski,
• Katedra Świętego Michała i Świętej Guduli
• Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych
• Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek, Muzeum Browarnictwa

 Jeśli planujesz na dłużej zatrzymać się w Brukseli, skorzystaj z oferty wybranych hoteli: 
www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/be/Belgium/339/Brussels

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry