Nowość w Biletti.pl

Budapeszt

powrót do listy ciekawych miejsc

Perła Dunaju

Budapeszt to piękne miasto z barwną historią i swoistym klimatem. Na ogół kojarzy się z ostrą papryką, gulaszem, dobrym winem i... niezrozumiałym językiem.

Budapeszt

Oferty ograniczone czasowo. Sprawdź dostępność korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia: +48 32 728 3008

Budapeszt - stolica Węgier, miasto położone nad Dunajem, na skraju Wielkiej Niziny Węgierskiej, uważane za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Stanowi gospodarcze, handlowe i kulturalne centrum kraju. Jest siedzibą władz centralnych, parlamentu.
Budapeszt powstał z 2 oddzielnych miast: Budy i Pesztu. Od 1242 Buda była stolicą Węgier, od 1350 - stałą rezydencją królów węgierskich, natomiast Peszt - ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym.

Tanie Hotele BUDAPESZT - Zobacz aktualne promocje!


Atrakcją Budapesztu są liczne tereny zielone i wypoczynkowe - najbardziej uczęszczane: Wyspa Małgorzaty na Dunaju, z zespołem krytych i otwartych basenów, alpinarium, obiektami rozrywkowymi, oraz Park Miejski. Gorące źródła mineralne. Zabytki: zamek królewski z XIII w., przebudowywany w XVIII i XIX w., gotycki kościół św. Macieja, turecka łaźnia z XVI w., budynek parlamentu i wiele innych.


Gdy patrzeć na Budę z brzegu Dunaju, przedstawia się ona jako zbiorowisko wspaniałych budowli, archaicznych strzelistych dachów i ogromnych pomników stłoczonych na niedostępnych masywach górskich.
Aby doświadczyć uroku Wzgórza Zamkowego, najlepiej przyjść wcześnie rano, zanim zbiegną się tutaj tłumy. Potem można pójść do muzeów, powędrować na obiad lub pomoczyć się w którejś z licznych łaźni tureckich i wrócić, by uchwycić uliczne życie po południu. Leżące nieco dalej Wzgórza Budańskie, gdzie jedzie się wyciągiem krzesełkowym lub ciuchcią, są oczywiście rzadziej odwiedzane w ciągu tygodnia. Wzgórze Gellérta, Rózsadomb i ruiny rzymskie można oglądać zawsze, gdy tylko dopisze pogoda.
Peszt jest bardziej ruchliwy bardziej zatłoczony i weselszy niż Buda. Jest to miejsce, gdzie podejmuje się decyzje, działa, sprzedaje i kupuje. Podczas gdy Buda wyrastała wokół fortyfikacji i pałaców Wzgórza Zamkowego, wschodnie wybrzeże zasiedlali kupcy, rękodzielnicy, słowem - kwitł tu handel. Większość budowli i układ topograficzny, pochodzący z końca XIX w., nadaje Pesztowi jednolity wygląd, porównywalny do innych europejskich stolic. Bulwary, budynki użyteczności publicznej i domy mieszkalne zostały zbudowane na skalę odpowiadającą drugiemu miastu w imperium Habsburgów i stolicy narodu, który świętował swe tysiąclecie w 1896 r. Obecnie te wielkie budowle, poznaczone bliznami pocisków, w bólach odnowy tworzą dekorację dla życia w Belváros (śródmieście, starówka) w sąsiedztwie kawiarni, winiarni i placów, gdzie spotykają się mieszkańcy.
Dla idących od wybrzeża dwa półokrągłe bulwary są punktami orientacyjnymi. Centrum leży w obrębie Małych Bulwarów (Kiskörút) utworzonych przez József Attila utca, Károly körút, Múzeum körút i Vámház körüt. Trochę dalej znajdują się Wielkie Bulwary (Nagykörút), które ciągną się przez VI, VII, VIII i IX dzielnicę, gdzie noszą nazwy Szent István körút, Teréz körút, Erzsébet körút, József körút i Ferenc körút. Peszt bywa również opisywany według alei (út) rozchodzących się promieniście za Wielkie Bulwary. Są to przede wszystkim Bajcsy-Zsilinszky út (w kierunku dworca Nyugati), Andrássy út prowadząca do Városliget (Park Miejski), i Rakóczi út w kierunku dworca Keleti. Deák tér, miejsce spotkania trzech linii metra i kilku głównych alei, najlepiej posłuży jako punkt wypadowy.
Językiem urzędowym jest tu j.węgierski, a obowiązująca waluta to forint (1 forint to 100 fillerów – ale te wyszły już praktycznie z użycia).

Główne atrakcje Budapesztu

 

  • Parlament – (Országház) to jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych gmachów państwowych w Europie.
  • Wzgórze zamkowe - (Várhegy) to najbardziej reprezentacyjne miejsce w Budzie. Długie płaskowzgórze, obciążone basztami, rezydencjami i ogromnym pałacem, panuje nad Wodnym Miastem leżącym poniżej.
  • Wzgórze Gellérta (Gellérthegy) jest tak samo charakterystyczne dla panoramy miasta od strony rzeki, jak Wzgórze Zamkowe i Parlament. Urwista dolomitowa skała, zwieńczona Pomnikiem Wolności i Cytadelą, wznosi się 130 m ponad nabrzeże. Widok ze szczytu wzgórza jest oszałamiający. Można podziwiać mosty, zakola rzeki, monumentalne budowle, a także Wzgórza Budańskie i przedmieścia Pesztu.
  • Baszta rybacka - (Halászbástya) przepiękna budowla z białych murów krętych krużganków i kondygnacji schodów przecinających malownicze wieżyczki. W ciągu dnia basztę oblegają turyści, uliczni muzycy i handlarze, natomiast krużganki zajmują wiejskie kobiety sprzedające hafty siedmiogrodzkie.
  • Wyspa Małgorzaty – najbardziej popularny obszar rekreacyjny w mieście. Znajdują się tu liczne atrakcje wodne: baseny ze zjeżdżalniami, baseny termalne (odkryte i kryte) a także ruiny kościoła Franciszkanów z końca XIII w. zrujnowany kościół i klasztor Dominikanek, teatr uliczny (Szabadtéri Szinpad) wystawiający w lecie sztuki teatralne i opery, a oraz Wieża Wodna. Na północny wschód od Wieży Wodnej znajduje się kaplica Norbertanów z XV-wiecznym dzwonem.
  • Kościół św.Macieja – neogotycka budowla ze strzelistymi wieżyczkami i ozdbonym dachem.
  • Zamek Vajdahunyad (Vajdahunyad vára) budowla znajdująca się Parku Miejskim (Városliget). Przy zamku znajduje się słynny pomnik Anonima, nieznanego z imienia pierwszego kronikarza węgierskiego, autora dzieła Gesta Hungarorum. Obok zamku Vajdahunyad jest niewielkie jezioro, wykorzystywane do sportów wodnych, a zimą zamieniane w lodowisko.
  • Bazylika św. Stefana w Budapeszcie (Szent István Bazilika) – największy kościół stolicy Węgier wybudowany przy placu św. Stefana (Szent István tér) w Peszcie, niedaleko mostu łańcuchowego. Bazylika jest poświęcona pierwszemu chrześcijańskiemu, węgierskiemu królowi Stefanowi.
  • Wielka Synagoga w Budapeszcie (Nagy Zsinagóga) - największa synagoga w Europie i druga największa na świecie (po synagodze Emanu-El w Nowym Jorku). Może pomieścić 3000 osób. Stanowi centrum neologicznego judaizmu.
  • Most Łańcuchowy (Széchenyi lánchíd) - pierwsze stałe połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju - Budy i Pesztu. Dwa okazałe filary zanurzone w korycie rzeki, od zerowego stanu wody, sięgają na wysokość 48m.


Budapeszt… od kuchni …
Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej, a ich potrawy z niepowtarzalnego smaku. Głównymi składnikami węgierskiej kuchni są: papryka, cebula i czosnek. Węgrzy nie szczędzą przypraw. Potrawy obfitują w pieprz, majeranek, kminek, szafran, oregano i tymianek. Najsłynniejszą potrawą Węgier jest por kolt oraz jego odmiany: gulasze, paprykarze i fokanie. Porkolt to obsmażone kawałki mięsa duszone w bardzo krótkim sosie - czyli malutkiej ilości płynu. Gulasze, różnią się wielkością i kawałków mięsa oraz rodzajem mięsa (zwykle jest to wołowe lub wieprzowe a rzadziej baranina czy dziczyzna), zawierają dodatek pokrojonych w kostkę ziemniaków i podlewane są większą ilością wody. Do paprykarzy dodaje się pod koniec duszenia kwaśną śmietanę, a fokanie charakteryzują się tym, że mięso z podgardla pokrojone w paski mocno posypuje się papryką i pieprzem, uzyskując pikantny sos. Rzadko natomiast pojawia się cielęcina i drób. Węgierska kuchnia narodowa słynie także z ryb, głównie słodkowodnych, tj. karpi, sandaczy, fagoszów i czeczug. Najsłynniejszą zupą węgierską jest halaszle - zupa rybaków, w Polsce nazywana też po prostu zupą rybną.
Wśród napojów królują wspaniałe, aromatyczne wina, nie mniej smaczne i cenione niż te francuskie i włoskie. Do najsłynniejszych należą: Tokaj Aszu, Tokaj Szamorodny, Kadarka, Rizling, Furmint, Medoc Noir oraz Muskataly i Ezejro.
Na deser zaleca się skosztować przede wszystkim tort DOBOSA (płaty biszkoptowe, przełożone kremem orzechowo - czekoladowym ze szklistą glazurą na górze) a także małe ciasteczka oblewane marcepanem lub likierem, oraz naleśniki lub knedle z konfiturami, twarogiem, bakaliami i orzechami polewane czekoladowym sosem.

   Jeśli spodobał Ci się Budapeszt i chciałbyś spędzić tu więcej czasu, zatrzymaj się w jednym z polecanych hoteli. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj
 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry