Nowość w Biletti.pl

Bukareszt

powrót do listy ciekawych miejsc

Paryż Wschodu

Bukareszt to metropolia z urzekajacymi miejscami ukrytymi w gąszczu socrealistycznego betonu.

Bukareszt

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia: +48 32 728 3008

 Bukareszt, stolica Rumunii, położony jest nad rzeką Dymbowicą w południowo-wschodniej części Równiny Wołoskiej, na siedmiu wzgórzach: Mihai Vodă, Patriarchalne, Radu Vodă, Cotroceni, Spirei, Văcăreşti i Sfântu Gheorghe Nou.
     Jak w każdej metropolii na ulicach panuje zgiełk i hałas, ludzie zawsze gdzieś pędzą, a uroku ujmują niedokończone bądź wręcz rozpadające się budowle. Lata rządów Nicolae Ceauşescu, doprowadziły do upadku świetności miasta. Dyktator zrównał z ziemią jedną piątą starego Bukaresztu, w tym 22 cerkwie, aby w tym miejscu wybudować betonowe gmachy dla swojego reżimu. Do tego blokowiska w centrum i gromadki żebrzących cygańskich dzieci potęgują ponure wrażenie. Ale Bukareszt ma też inną stronę. Są to liczne zabytki, takie jak pałace, cerkwie i klasztory, wspaniałe eklektyczne i neoklasycystyczne budowle oraz liczne ogrody i parki. Twórcy pałaców i kamienic wzorowali się na XIX- -wiecznej architekturze francuskiej, stąd miasto było nazywane Małym Paryżem lub Paryżem Wschodu. Na północnych krańcach miasta znajduje się nawet Łuk Triumfalny, do złudzenia przypominający paryski model.
     Większość interesujących obiektów skupia się w centrum i okolicach, dzięki czemu w kilka dni można dokładnie zwiedzić całe miasto. Bukareszt często zaskakuje architektonicznymi niespodziankami, dlatego najlepiej poruszać się po stolicy piechotą.
     Centralnym punktem miasta jest ogromny plac Piata Unirii z gigantyczną fontanną pośrodku. Na zachód od placu biegnie szeroka aleja Bulevardul Unirii, tzw. bukaresztańskie Pola Elizejskie, którą dochodzi się do Domu Ludu „Casa Poporului” obecnie gmachu parlamentu. Jest to największy pod względem kubatury gmach na świecie po waszyngtońskim Pentagonie. Na północ, od Piata Uniiri wybudowana została cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja zbudowana w 1559 r., a naprzeciwko niej znajdują się ruiny dworu książąt wołoskich, zbudowanego na rozkaz słynnego Vlada Palownika (Drakuli). Wędrując z Piata Unirii wzdłuż brzegu rzeki Dambovita w kierunku północno zachodnim dotrzeć można do najbardziej reprezentacyjnej ulicy Bukaresztu - Calea Victoriei, która zabudową przypomina architekturę Paryża. Przy niej wybudowanych zostało wiele secesyjnych, reprezentacyjnych budowli, cerkwi a także muzeów, teatrów, eleganckich sklepów i restauracji. Osoby zmęczone tłokiem i hałasem wielkiego miasta, pragnące zrelaksować się na łonie natury, mogą wybrać się do uroczego, świetnie utrzymanego parku Cismigiu.
     

Atrakcje Bukaresztu:

  • Pałac Parlamentu (wcześniej Pałac Ludu) – druga co do wielkości, po amerykańskim Pentagonie, budowla na świecie.
  • Palatul Regal (Pałac Królewski) - za rządów komunistycznych był siedzibą rady państwa, natomiast dziś można w nim podziwiać zbiory Muzeul Naţional de Arta (Narodowe Muzeum Sztuki) – kolekcja liczy ponad 100 tys. dzieł sztuki europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem rumuńskiej.
  • Parcul Herastrau – największy park Bukaresztu, rozciąga się nad jeziorem o tej samej nazwie. Na jego terenie znajduje się Muzeul Satului (Muzeum Wsi) - jeden z najstarszych i największych skansenów w Europie, gdzie zgromadzono około 300 autentycznych budynków wiejskich, tj. drewniane chaty, kościoły, wiatraki, młyny wodne itp.
  • Bulwar Unirii - w zamysłach Ceauşescu miał on dorównywać paryskim Polom Elizejskim. Szeroka arteria liczy ponad 3 km długości i przecina ogromną Piaţa Unirii, wytyczoną po zrównaniu z ziemią dużej części starówki z ponad 20 cerkwiami, dwiema synagogami i klasztorem.
  • Biserica şi Palatul Patriarhiei (katedra prawosławna i Pałac Patriarchy)
  • Cerkwie: Biserica Radu Voda (cerkiew Księcia Radu), Biserica Domniţa Balaşa (cerkiew Księżniczki Balaşy), Biserica Mihai Voda (cerkiew Księcia Michała).
  • Manastirea Antim (klasztor Antim) – klasztor ukryty wśród socrealistycznych bloków – stoi bardzo blisko Pałacu Parlamentu.
  • Muzeul de Istorie Naturala Grigore Antipa (Muzeum Historii Naturalnej im. Grigore Antipy) - to jedna z najstarszych tego typu placówek na świecie. Pośród 30 tys. eksponatów na szczególną uwagę zasługuje szkielet wymarłego trąbowca Deinotherium, zwierzęcia podobnego do słonia i mamuta. W tej samej sali stoi ogromny wypchany słoń morski.
  • Muzeul Naţional de Arte şi Tradiţii (Narodowe Muzeum Sztuki i Tradycji), bardziej znane jako Muzeul Ţaranului Român (Muzeum Rumuńskiego Chłopa) – muzeum zawiera zbiory, które zachwycają bogactwem. Sama kolekcja ceramiki ludowej liczy około 18 tys. eksponatów.
  • Muzeul de Geologie (Muzeum Geologiczne) – muzeum z niezliczoną ilością skamielin i innych okazów przyrody nieożywionej.

Bukareszt od kuchni…
     Kuchnia rumuńska zbliżona jest do śródziemnomorskiej, ale pozostaje pod silnym wpływem tureckim. Rumuni jedzą dużo mięsa, głównie wołowinę, wieprzowinę i drób. Mięsa najczęściej przyrządzane są na grilllu. Jako dodatki do mięs jada się ziemniaki, najczęściej smażone na patelni, purée albo frytki. W Rumunii je się również sporo kiełbas i zup. Ponadto często serwuje się potrawy mączne oraz warzywa i owoce. Typowo rumuńskim smakołykiem jest danie o nazwie sarmale. Jest to danie przypominające polskie gołąbki, przyrządzane z mielonego mięsa owijanego w liście kapusty lub winorośli. Inną specjalnością kuchni tego kraju jest mamaliga czyli kasza kukurydziana w postaci kleiku, podawana w połączeniu z serem, mlekiem, śmietanką. Wśród napojów, szczególnie alkoholowych królują wina i … czysta wódka. Wódka sprzedawana jest w prawie każdej budce (nawet z lodami i słodyczami), w opakowaniach kartonowych, w butelkach plastikowych oraz szklanych. W restauracjach jest często podawana jako aperitif. Inne popularne, mocne alkohole to: puica (śliwowica) oraz palinca (wódka owocowa śliwkowa, brzoskwiniowa, czereśniowa itp.).
     Na deser jada się lody i przeróżne ciasta. Popularne są też omlety z marmoladą, serem owczym lub serwatką, ryż na mleku, oraz typowa turecka baklava, czyli ciasto francuskie lub strudlowe przekładane migdałami oraz orzechami i polewane gęstym syropem.

 Chcesz wybrać się na dłuższą wycieczkę do Bukaresztu? Skorzystaj z oferty wybranych hoteli i zarezerwuj nocleg:

www.worldshotelscompare.com/hotels-in/eu/Europe/ro/Romania/13083/Bucharest

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry