Nowość w Biletti.pl

Filipiny

powrót do listy ciekawych miejsc

W krainie tysięcy wysp

Filipiny to państwo wyspiarskie należące dawniej do Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych. Obecnie to niezależne państwo wyspiarskie i jeden z najludniejszych krajów świata, zajmujący obecnie dwunaste miejsce w rankingu. Filipiny tworzy ponad siedem ty

Filipiny

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia: +48 32 728 3008

Filipiny to państwo wyspiarskie należące dawniej do Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych. Obecnie to niezależne państwo wyspiarskie i jeden z najludniejszych krajów świata, zajmujący obecnie dwunaste miejsce w rankingu. Filipiny tworzy ponad siedem tysięcy wysp. Warto podkreślić, że jedynie jedna trzecia z nich ma nazwy. Największe wyspy tego kraju to Luzon, Mindanao, Samar. Filipiny oferują bardzo zróżnicowane krajobrazy – lasy tropikalne, obszary górskie, aktywne wulkany, malownicze plaże. Nazwa państwa wzięła się od króla hiszpańskiego – Filipa II, na którego cześć ekspedycja hiszpańska przybyła na te tereny w 1541 roku nazwała wyspy.

 Atrakcje turystyczne na Filipinach

  •  Plantacje ryżowe w miejscowości Ifugao – tarasy ryżowe znajdujące się od 1995 roku na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, ponieważ stanowią piękne połączenie nadnaturalnych krajobrazów oraz tych zmienionych przez człowieka; bywają określane ósmym cudem świata, z czego Filipińczycy są bardzo dumni; jedyny starożytny zabytek, który nie jest efektem niewolniczej pracy.
  • Miasteczko Vigan – miejscowość znajdująca się od 1999 roku na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO; miejscowość stanowi piękny przykład połączenia cech architektury kolonialnej oraz azjatyckiej; miasto założone w piętnastym wieku; wiele zabytków przetrwało do dzisiejszych czasów w stanie nieznacznie zmienionym; zabytki godne uwagi w Vigan to Katedra świętego Pawła z 1790 roku, dzielnica Mestiz, rezydencja arcybiskupia, Plaza Salcedo.
  • „Mała Hiszpania” – miasteczko Zamboanga, które zyskało takie określenie dzięki wyjątkowo widocznym wpływom hiszpańskim, które są pozostałością po trwającym trzy wieki panowaniu hiszpańskiemu na Filipinach; najbardziej efektownym śladem po okresie hiszpańskim jest Fort Pilar wybudowany w 1635 roku; obecnie jest on miejscem kultu, a w jego wnętrach znajduje się filia muzeum narodowego.
  • Kościół świętego Tomasza w miejscowości Iloilo – kościół budowany od 1797 roku przez dziesięć lat; wzniesiony z piaskowca; pierwotnie jego zadaniem było pełnienie funkcji obronnej przed atakami muzułmańskimi; kościół stanowi wyjątkowo udane połączenie stylu barkowego z miejscowym.
  • Wiszące trumny w „Dolinie Echa” w Sagadzie – praktyka grzebania zmarłych kultywowana do dzisiejszych czasów; jest efektem wiary, że dusza w taki sposób może łatwiej trafić do nieba.

  Mieszkańcy Filipin są wyjątkowo rozrywkowym narodem, choć jednocześnie religijnym. Aż 90 % mieszkańców tych wysp wyznaje katolicyzm. Nic więc dziwnego, że większość świąt związana jest z religią. Warto wybrać się na Filipiny podczas festiwali organizowanych na wyspach. Nie zabraknie wtedy dobrej muzyki, jedzenia, tańca oraz wyjątkowej atmosfery. Można wtedy lepiej poznać mieszkańców wysp oraz poznać ich kulturę. Najciekawszymi świętami są: Ati-Atihan, Sinulog, święto miasta Cebu, Festiwal Ananasa, Festiwal Masskara, Dinagyang. Decydując się na spędzenie urlopu na Filipinach warto pamiętać, że najwyższe temperatury panują od marca do maja, natomiast na okres od czerwca do października przypada pora deszczowa.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry