Nowość w Biletti.pl

Moskwa

powrót do listy ciekawych miejsc

Czerwone miasto

Moskwa

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia: +48 32 728 3008

Moskwa to stolica Rosji, a dzięki dziesięciu milionom mieszkańców – jedno z największych miast świata. Od wielu stuleci uważana jest za wielki ośrodek kultury ogólnorosyjskiej. Miasto wybudowano na planie koncentrycznym. Centrum stanowi Kreml, a wokół niego skupiają się promieniście rozchodzące się dzielnice. Obecny wygląd Moskwy to efekt znaczącej przebudowy miasta, jaka była przeprowadzana w latach stalinowskich. Niestety wyburzono wtedy wiele zabytkowych budowli, a w tym znaczną cześć architektury sakralnej. Powstało w tym okresie natomiast siedem „drapaczy chmur”, których styl określa się „gotykiem Stalina”.

 Miejsca godne odwiedzenia

  • Kreml – to główny kompleks architektury rosyjskiej; w jego skład wchodzą: warownia wraz z zabudowaniami książęcymi, cerkwie, budynki administracyjne; od wieków Kreml uważa się za symbol potęgi państwa. Kreml to zespół zabytków sakralnych i świeckich oraz muzea.
  • Plac Czerwony oraz Cerkiew Wasyla Błogosławionego i Mauzoleum Lenina – centralne miejsca Moskwy, a jak niektórzy mówią – nawet całej Rosji. Ten główny plac Moskwy powstał pierwotnie jako targowisko. Swoją nazwę plac zawdzięcza mieszkańcom szesnastowiecznej Moskwy, którzy określali świątynię Wasyla „piekną”. Dawniej rosyjskie słowo „krasnyj” oznaczało „piękny”, a obecnie tłumaczy się jako „czerwony”.
  • Mauzoleum Lenina – wybudowane w latach 1929-1930; to tu znajduje się zabalsamowane ciało Lenina; na tyłach Mauzoleum znajdują się groby między innymi: żony Lenina, pisarza Maksyma Gorki, pierwszego sekretarza Leonida Breżniewa, Józefa Stalina, pierwszego radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina.
  • Sobór Wasyla Błogosławionego – ze względu na swoją niepowtarzalną architekturę przyciąga ogromne rzesze turystów; wzniesiony na rozkaz Iwana Groźnego w latach 1555-1561. na świątynię składa się dziewięć kopuł, z których każda przykrywa oddzielną cerkiew.
  • Arbat – dzielnica Moskwy, która w połowie osiemnastego wieku była dzielnicą typowo arystokratyczną, zamieszkiwaną przez takie rody jak: Tołstoje, Dołgorucy, Gagarinowie oraz inni. Do dziś przetrwały domy Puszkina, Tołstoja. Arbat skupia wiele cennych zabytków takich jak: cerkiew Zbawiciela na Piaskach, pomnik Bułata Okudżawy; budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Moskiewskie Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina.
  • Klasztor Nowodziewiczy – żeński prawosławny klasztor; wybudowany w 1524 roku dla uczczenia zdobycia Smoleńska; w siedemnastym wieku klasztor stanowił więzienie Zofii Romanowej – siostry cara Piotra Wielkiego I oraz jego pierwszej żony. Na Cmentarzu Nowodziewiczym spoczywają między innymi: Michaił Bułhakow, Nikita Chruszczow, Antoni Czechow. Klasztor Nowodziewiczy nazywany jest również małym Kremlem.
  • Metro w Moskwie – metro godne uwagi ze względu na swoją architekturę uważaną za wzorcowy przykład socrealizmu; wyróżnia się tym, że wnętrza stacji przypominają pałace, a pod sufitami zawieszone są misternie wykonane żyrandole.

Moskwa to jedno z najstarszych miast Rosji. Przez jednych kochanych, przez innych nienawidzona. U większości turystów odwiedzających to miasto te dwa uczucia się przeplatają. Rosyjskie kontrasty są tu bardzo widoczne, ponieważ Moskwa bywa jednocześnie szara i kolorowa, pobożna i swawolna, ponura oraz zachwycająca.

 

 

 

 

 

 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry