Nowość w Biletti.pl

Sewilla

powrót do listy ciekawych miejsc

Perła Andaluzji

Sewilla to artystyczna, kulturalna i finansowa stolica południowej Hiszpanii i formalnie stolica Andaluzji. Jest jednym z największych historycznych centrów Europy. Położona jest na brzegu rzeki Guadalquivir. W przeszłości port w Sewilli odgrywał istotną rolę w handlu pomiędzy Hiszpanią i Ameryką, dziś zachowuje pozycję jednego z najbardziej aktywnych portów rzecznych Półwyspu Iberyjskiego.

Sewilla

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia: +48 32 728 3008


Sewilla to artystyczna, kulturalna i finansowa stolica południowej Hiszpanii i formalnie stolica Andaluzji.  Jest jednym z największych historycznych centrów Europy. Położona jest na brzegu rzeki Guadalquivir. W przeszłości port w Sewilli odgrywał istotną rolę w handlu pomiędzy Hiszpanią i Ameryką, dziś zachowuje pozycję jednego z najbardziej aktywnych portów rzecznych Półwyspu Iberyjskiego.

Atrakcje Sewilli:

  • Alkazar - pałac królewski w Sewilli (hiszp. El Real Alcázar de Sevilla) – położony Blisko katedry, w kierunku południowo-wschodnim znajduje się pałac królewski. Decyzje o jego budowie podjął w 913 r. Abd Al-Rahman III, pierwszy kalif Andaluzji. Od tego czasu przebudowywany był przez okres ok. 500 lat (pomniejsze zmiany nawet do XIX w.) przez dynastie mauryjskie, a potem przez władców chrześcijańskich (od XIII w.). Stopiły się tu przez wieki różne style: arabski, gotyk, mudejar. Przy czym pałac jest klasycznym przykładem właśnie stylu mudejar.

  • Katedra św. Marii - (hiszp. La Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla) jest jedną z największych katedr na świecie (największa po watykańskiej Bazylice Św. Piotra i Katedrze Św. Pawła w Londynie). Ma bogato zdobione wnętrza. Wartym zainteresowania elementem jest ołtarz główny, określany jako największy na świecie. Jest wysoki na 27,8 m i szeroki na 18,2 m. Jego pięknie rzeźbiona powierzchnia jest pokryta złotem. Chciano w ten sposób pokazać bogactwo i potęgę Hiszpanii. Użyto ponad 3 tony złota pozyskanego z Nowego Świata. Wewnątrz katedry znajduje się grobowiec Krzysztofa Kolumba (hiszp. Cristóbal Colón, wł. Cristoforo Colombo), podtrzymywany na ramionach przez 4 heroldów, symbolizujących 4 królestwa, które legły u podstaw Hiszpanii. Podobno dotknięcie stopy herolda przynosi szczęście, dlatego też wielu turystów ustawia się w długą kolejkę i czeka, aby stopę dotknąć. Warto wdrapać się na szczyt wieży katedralnej i zobaczyć panoramę Sewilli.

  • Plac Hiszpański - to obiekt wybudowany w Parku Marii Luizy (Parque de María Luisa) w roku 1928 na Wystawę Ibero-Amerykańską z 1929 r. Wraz z nim powstało wiele pawilonów tematycznych i narodowych. Zaprojektowany w stylu neo-mudejar z elementami art déco, jest bardzo duży – to właściwie długi ciąg połączonych budynków, ma kształt półokręgu otaczającego spory plac z centralną fontanną. Budynek z placem i fontanną łączą, ponad sztuczną rzeczką, ładne mostki. Wielka fontanna tryska obficie wodą, generując przy tym przyjemny chłód. Ściany budynku i mostki są bogato zdobione ceramicznymi płytkami azulejo. Wzdłuż dolnej części ściany zobaczycie jakby nisze, wyłożone ceramiką i poświęcone różnym prowincjom Hiszpanii. Obecnie obiekty znajdują są w rękach rządu i magistratu. Dawne pawilony zamieniono w części na muzea. Plac Hiszpański jest na tyle charakterystyczny, że inspiruje filmowców. To tu były nagrywane niektóre sceny do filmu Gwiezdne wojny Epizod II: Atak klonów.

  •  Złota Wieża – znajduje się na brzegu rzeki, niedaleko mostu Puente de San Telmo. Zbudowana została w pierwszej poł. XIII w. na 12-kątnym rzucie – główny, dolny poziom. Poziom środkowy jest 6-kątny, a najwyższy, okrągły pochodzi z XVIII w. Pierwotnie była punktem obserwacyjnym, strzegącym dostępu do miasta drogą wodną. W razie zagrożenia, podnoszono w poprzek rzeki gruby łańcuch, który blokował statki wroga. Druga wieża, stojąca na przeciwnym brzegu rzeki już dzisiaj nie istnieje. Przez wieki zmieniała się jej funkcja. Złota Wieża była więzieniem, kaplicą, potem mieścił się tu skład prochu strzelniczego, a obecnie znajduje się tu muzeum morskie. Toczą się spory co do jej nazwy. Nie wiadomo czy Złota pochodzi od płytek jakie niegdyś pokrywały jej ściany, czy też, jak chce legenda, trzymano tu złoto przywożone z Nowego Świata.

  • Dawna Fabryka Cygar (hiszp. Antigua Fabrica de Tabacos) - obecnie stanowi część Uniwersytetu Sewilli. Stara ogromna fabryka cygar była ówcześnie dźwignią ekonomiczną miasta. Fabryka powstała między 1750 a 1766 rokiem, a 100 lat później zatrudniała 10.000 pracowników, spośród których Carmen stała się bohaterką opery (rolowała cygara między swoimi udami). W XIX wieku kobieta ta utworzyła największy w całej Hiszpanii ruch pracujących kobiet. Ten neoklasycystyczny budynek jest imponujący, mimo że trochę ciemny. Jedna z największych hal starej fabryki posiadała stajnię na 400 mułów, własny areszt a nawet pielęgniarkę.

  •  Archiwa Indii (hiszp. Archivo de Indias) - wybudowane  w XVI wieku, z późniejszymi zmianami, posiada cenne dokumenty dotyczące związków Hiszpanii z amerykańskimi koloniami. 8 kilometrów regałów i półek zawiera 80 milionów stron dokumentów, datowanych od 1492 roku aż do końca imperium w XIX wieku.
  • Dzielnica Santa Cruz – niegdyś getto dla Żydów, wypędzonych z Hiszpanii pod koniec XV wieku na skutek działalności Inkwizycji, jest dziś najbardziej kolorową dzielnicą Sewilli. Jest to najbogatsze miejsce w mieście, biorąc tu pod uwagę liczbę zabytków, wąskie i kręte uliczki chroniące przed słońcem, z wspaniałymi pobielonymi domami i odgrodzonymi żelaznymi bramami. Praktycznie wszystkie domy mają patio, nierzadko bardzo duże, które latem stają się miejscem, gdzie najczęściej przebywa cała rodzina. 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry