Nowość w Biletti.pl

Sri Lanka

powrót do listy ciekawych miejsc

Piękno ukryte w nazwie

Sri Lanka

Sprawdź dostępność biletów lotniczych korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia: +48 32 728 3008

Sri Lanka jest niewielkim państwem położonym na wyspie Cejlon znajdującej się na Oceanie Indyjskim, w bliskiej odległości od Indii, od której dzieli ją jedynie pięćdziesiąt kilometrów. Przez wiele lat to miejsce było znane właśnie pod nazwą Cejlon. W roku 1972 zmieniono ją na Sri Lakę. „Sri” znaczy tle, co piękno, natomiast „Lanka” to nazwa wyspy. Przybywając do Sri Lanki, trudno zaprzeczać adekwatności takiej nazwy. Palmy kokosowe, plantacje ryżu, tereny górskie porośnięte herbacianymi krzewami, krzewy oraz drzewa dźwigające egzotyczne owoce to najbardziej charakterystyczne widoki w Sri Lance. W zasadzie każda pora jest dobra, by wybrać się do Sri Lanki. Przez cały rok bowiem panują tu temperatury w przedziale 25-30 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że w okresie od maja do września trwa tu pora deszczowa.

 Atrakcje turystyczne Sri Lanki

  •  Ratnapura – miejscowość słynąca ze specjalizacji w jubilerstwie, ponieważ w jej okolicach znajdują się kopalnie kamieni szlachetnych; każda kobieta, która odwiedza to miasto, nie może się powstrzymać od zakupu tutejszej biżuterii, tym bardziej, że ceny są przystępne; będzie ona pięknym wspomnieniem Sri Lanki.
  • Rezerwat Sinharaja – bogactwo przyrodnicze tego miejsca zostało docenione i dlatego znajduje się ono na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO; liczne gatunki drzew, storczyków, a także kamenie szlachetne, które można znaleźć w rzekach przepływających przez rezerwat przyciągają tu wielu turystów chcących zbliżyć się do naturalnego świata Sri Lanki.
  • Drzewo Sri Maha Bodhi w miejscowości Anuradhapura – drzewo rosnące w centrum miasta; wyrosłe z małej gałązki pochodzącej ze świętego drzewa, pod którym miał rozmyślać Budda; drzewo ma 2200 lat i z tym wynikiem jest najstarszym drzewem na świecie, które posiada udokumentowaną historię.
  • Stanowisko archeologiczne Sigirija – kompleks wartościowych ruin, na który składają się pozostałości po Pałacu Górnym, Pałacu Dolnym, twierdzy obronnej, fosie, spichlerze; warto zwrócić na skalne malowidła, które przedstawiają podobnie damy dworu lub królewskie kochanki, 500 przedstawień kobiet zachowało się do dziś w bardzo dobrej jakości, tworząc trwały ich portret.
  • Świątynie Dambulla – świątynie wykute w skale; są najlepiej zachowanym, a zarazem największym sanktuarium buddyjskim w Sri Lance; ich historia liczy już ponad 2700 lat; świątynie godne uwagi również ze względu na malowidła je zdobiące, których łączna powierzchnia wynosi około 2100 metrów kwadratowych, a także liczne rzeźby przedstawiające Buddę; zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

 Można powiedzieć, że herbata to napój narodowy Sri Lanki. Plantacje rozciągają się na 1000 metrów nad Pd poziomem morza na terenach górskich, a zręczne dłonie kobiet zrywają z krzewów drobne listki. To z nich powstaje herbata. To z niej słynie Sri Lanka, choć nie jest jej ojczyzną. Przez długi okres była krajem eksportującym największe ilości herbaty. Obecnie sytuacja się zmieniła, ale i tak Sri Lanka znajduje się w czołówce. Trudno więc wyjechać ze Sri Lanki bez narodowego specjału – herbaty Cejlon.

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry