Nowość w Biletti.pl

Tallin

powrót do listy ciekawych miejsc

Żywe muzeum

Tallin to miasto, na którego poznanie trzeba przeznaczyć co najmniej kilka dni. Nie zawiedzie ono ani amatorów sztuki oraz historii, ani wielbicieli aktywnego wypoczynku. Opuszczając Tallin, z pewnością zabierzemy ze sobą niezapomniane widoki ze wz

Tallin

Oferty ograniczone czasowo. Sprawdź dostępność korzystając z wyszukiwarki lub zadzwoń - infolinia: +48 32 728 3008

Tallin jest stolicą Estonii oraz jej największym miastem. Klimat panujący w Tallinie ma swój niepowtarzalny smak, choć złośliwcy próbują się dopatrywać w nim pobliskiej Rygi. Tallin to żywe muzeum. Z jednej strony ma do zaoferowania turystom wiele interesujących zabytków. Starówka, kamienice mieszczańskie, kościoły, ratusz to tylko niektóre z nich. Z drugiej strony natomiast, miasto ma w sobie wiele życia. Tutejsze restauracje, kluby mają swój specyficzny klimat. Tallin zachwyca wielu turystów, którym dane było doświadczyć białych nocy. Otulony różem wygląda romantycznie.

 Atrakcje turystyczne w Tallinie

  •  Zamek Toompea – położony w tak zwanym Górnym Mieście; górujący nad całym miastem; wybudowany w 1227 roku przez Zakon Kawalerów Mieczowych; w następnych wiekach przebudowywany, przez jego obecny wygląd prezentuje formę pośrednią pomiędzy późnym okresem baroku a wczesnym klasycyzmem.
  • Paks Margareeta (Gruba Małgorzata) – baszta znajdująca się przy wejściu do tak zwanego Dolnego Miasta; stanowiła jedną z ważniejszych form obronnych miasta i znajdowały się w niej więzienne lochy; budowana przez dwadzieścia lat do roku 1529; obecnie jest siedzibą Estońskiego Muzeum Morskiego, które poprzez znajdujące się w nim modele okrętów, latarni morskich, przyrządy nawigacyjne ukazuje historię żeglugi tego regionu.
  • Toompea – wzgórze, z którym wiąże się piękne podanie oraz narodowy epos – „Kalevipoeg”; według nich wzgórze zostało usypane przez wdowę opłakującą swoją męża, która wnosiła głazy, by stworzyć dla niego kurhan; z jej łez miało powstać znajdujące się u stóp wzgórza Jezioro Ulemiste.
  • Katedra na Kirku – jedna z najstarszych budowli sakralnych Estonii; pierwsza świątynia wybudowana w drugiej połowie trzynastego wieku; znoszona w pożarze została odbudowana w osiemnastym wieku, co wpłynęło na barokowy charakter budowli; wnętrze świątyni zachwyca połączeniem prostoty z dostojnością.
  • Kiek in de Kok – najsłynniejsza baszta w Tallinie, znajdująca się przy Komandandi; jej nazwa znaczy w wolnym tłumaczeniu „zajrzyj od kuchni”; wymiary baszty: średnica – 17m, grubość ścian – 4m, wysokość – 44,5m; budowla wznoszona w latach 1475-1481; pełniła ona kluczową formę obrony podczas wojen inflanckich.
  • Kadrioru Park – park rozciągający się pomiędzy morskim brzegiem a wzgórzem Lasnamagi; prezentuje styl francuski; tworzony w latach 1714-1718 z inicjatywy Piotra I; budynek znajdujący się na jego terenie był pierwotnie letnią rezydencją Piotra I, a obecnie siedzibą prezydenta kraju.
  • Estońskie Muzeum Sztuki – muzeum mające w swoich zbiorach obrazy malarstwa europejskiego, rosyjskie ikony, chińską porcelanę; eksponaty muzeum to dary od prywatnego hobbysty – Johannesa Mikkela.
  • Kloostrimetsa tee – jeden z cmentarzy Tallinu; godny uwagi, ponieważ jego rangę można porównać do warszawskich Powązek; stanowi miejsce spoczynku osób szczególnie zasłużonych. 

Tallin to miasto, na którego poznanie trzeba przeznaczyć co najmniej kilka dni. Nie zawiedzie ono ani amatorów sztuki oraz historii, ani wielbicieli aktywnego wypoczynku. Opuszczając Tallin, z pewnością zabierzemy ze sobą niezapomniane widoki ze wzgórza Toompea.

 

 

powrót do listy ciekawych miejsc | do góry